Ana SayfaGenel"The Bear" Dizisi Hakkında Merak Edilenler

“The Bear” Dizisi Hakkında Merak Edilenler

“The Bear”, dünyaca ünlü bir şefin, erkek kardeşinin vefatından sonra ailesinin sandviç dükkanını devralmak için Chicago’ya dönen bir Amerikan komedi-drama dizisidir. Christopher Storer tarafından yaratılan gösteride Jeremy Allen White, bir yandan tasayla ve restoranın bina borcuyla uğraşırken bir yandan da The Beef’in dağınık mutfak çalışanını Michelin seviyesinde şeflere dönüştürmeye çalışan “Carmy” Carmen Berzatto’yu canlandırıyor. Ebon Moss-Bachrach huysuz fakat şirin “Kuzen” Richie’yi canlandırıyor ve Ayo Edebiri, Carmy’nin hırslı yardımcı şefi Sydney’i canlandırıyor. Takımda ayrıyeten Lionel Boyce, Liza Colón-Zayas, Abby Elliot, Matty Matheson ve Edwin Lee Gibson da yer alıyor.

Hulu komedi-drama dizisi 2022’nin en güzel dizilerinden biri oldu ve oyunculuğu, direktörlüğü, mizahı ve eşsiz öykü anlatımıyla beğeni topladı. Carmy’yi oynayan White, dizideki rolüyle Altın Küre de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

The Bear, Carmy’nin kardeşi Michael’ın intiharının akabinde Chicago’ya dönmesiyle başlar. Michael, ailelerinin restoranı The Original Beef of Chicagoland’ın sahibiydi, bu yüzden Carmy kardeşinin işini devraldı ve bununla birlikte gelen birçok çabayı üstlendi. The Bear, restoran işletmeciliğinin karmaşıklıklarına derinlemesine dalıyor ve işin tasviri konusunda epey detay odaklı, bu da Hulu serisinin gerçek bir öyküye dayanıp dayanmadığını merak ettiriyor.

The Bear teknik olarak gerçek bir kıssaya dayalı değil

The Bear’ın dramı ve yüksek riskleri gerçekçi görünse de televizyon programı gerçek bir kıssaya dayanmıyor. Carmy, Sydney, Richie, Marcus, Tina ve Sugar karakterleri büsbütün kurgusal ve sırf dizi için yaratılmış. Lakin yaratıcı ve ortak dizi sorumlusu Christopher Storer, gösteriyi hazırlarken restoran sanayisinden ilham aldı. Storer, öteki üretimciler ve yazarlarla birlikte, kıssalarının restoran işletmeciliğine uygun olduğundan emin olmak için çok sayıda profesyonel şefe danıştı. Yani The Bear direkt gerçek hayattaki şeflere yahut bir restorana dayanmasa da dizide gizlenmiş birtakım gerçek ögeler var.

Gerçek bir chicago restoranından esinlendi

Storer, The Bear’ı yaratırken gerçek hayattaki şeflerin öykülerini dikkate almanın yanı sıra Chicago’daki gerçek bir İtalyan etli sandviç dükkanından da ilham aldı. The Beef gerçek bir restoran değil lakin Chicago’nun ünlü bir işletmesi olan kentin Kuzey Irmağı semtindeki Bay Beef’i örnek alıyor. Storer, mağazanın uzun müddettir müşterisiydi ve hatta kurucunun oğluyla arkadaştı, bu yüzden Hulu serisindeki kurgusal restoranı gerçek hayattaki restorana nazaran modelledi. Oyuncular ve takım, Chicago’da Bay Beef’in önünde The Beef’in dış sahnelerini bile sinemaya aldı.

Hayranların hatırladığı üzere, Carmy, The Bear 1. dönem finali sırasında The Beef’i kapattı ve o ve öbür karakterler 2. dönemde yeni bir restoran açtı. Münasebetiyle Carmy gözünü yemeklere diktiği için dizi artık Bay Beef’i bir ilham kaynağı olarak kullanmayacak; İtalyan etli sandviçleri dışında. Fakat Bay Beef ve The Beef, sonsuza kadar Hulu’daki The Bear’ın omurgası olarak hizmet edecek.

Chicago’da geçen “The Bear”, restoran dalını özgün bir formda tasvir etmesiyle ve Wilco, Counting Crows ve Pearl Jam üzere kümelerin yer aldığı 90’ların alternatif rock müzikleriyle tanınıyor.

“The Bear”, ortalarında Jamie Lee Curtis, Bob Odenkirk, John Mulaney, Olivia Colman, Will Poulter ve Sarah Paulson’un da bulunduğu çok sayıda konuk yıldızla birlikte Haziran 2023’te 2. Dönem için geri döndü. Molly Gordon takıma Carmy’nin aşkı Claire rolüyle katıldı.

Birinci yılında “The Bear”, FX’in en çok izlenen yarım saatlik dizisi oldu ve Screen Actors, Writers and Üretimciler Birliği Ödülleri’nden mükafatları meskenine götürdü. Dizi, en âlâ güldürü dizisi ve White, Edebiri ile konuk yıldızlar Jon Bernthal ve Oliver Platt’ın oyunculuk adaylıkları da dahil olmak üzere 75. Primetime Emmy Ödülleri’nde 13 Emmy’ye aday gösterildi.

Seri, 75. Emmy Ödülleri’nde; Jeremy Allen White’a “Komedi Dizisinde En Yeterli Erkek Oyuncu”, Ayo Edebiri’ye “Komedi Dizisinde En Âlâ Yardımcı Bayan Oyuncu”, Ebon Moss-Bachrach’a “Komedi Dizisinde En Âlâ Yardımcı Erkek Oyuncu” mükafatlarını kazandırdı.

81. Altın Küre Ödülleri’nde ise imal “Müzikal ya da Güldürü En Güzel Televizyon Dizisi”, Ayo Edebiri “En güzel Bayan Oyuncu”, Jeremy Allen White “En düzgün Erkek Oyuncu” mükafatlarını aldı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments