Ana SayfaGenelİşitme engelli atlet, dünya şampiyonluğu için her gün 10 kilometre koşuyor

İşitme engelli atlet, dünya şampiyonluğu için her gün 10 kilometre koşuyor


Bursa’da 11-12 Kasım 2023’te düzenlenen İşitme Engelliler Salon Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Bitlisli ulusal atlet Yusuf Baydur, dünya şampiyonasında da tıpkı başarıyı elde etmek için her gün kilometrelerce koşuyor.

Bitlis’te 5 yıl evvel başladığı atletizmde 4 sefer Türkiye şampiyonu olan ve bu spor sayesinde hayatı değişen Baydur, ulusal ekibin vazgeçilmez atletlerinden olmak için gayret gösteriyor.

Son olarak geçen yıl 11-12 Kasım’da Bursa’da yapılan Türkiye İşitme Engelliler Salon Atletizm Şampiyonası’nda 1500 metre büyükler kategorisinde şampiyon olan Baydur, dünya şampiyonluğu maksadı için ter döküyor.

Bu maksadına ulaşmak için kentteki öbür atletlerle birebir pistte idmanlarını sürdüren Baydur, her gün 10 kilometre koşarak güç depoluyor.

Yüzde 83 mahzuru bulunan ve işitme aygıtı kullanan Baydur, AA muhabirine, bu yıl Tayvan’da yapılması planlanan dünya şampiyonasında altın madalya kazanma hayali kurduğunu söyledi.

Atletizm sayesinde hayatının değiştiğini, çok farklı tecrübelerinin olduğunu anlatan Baydur, “En son Bursa’da katıldığım yarışta şampiyon oldum. Temmuz ayında yapılacak dünya şampiyonasına hazırlanıyorum. Amacım burada birinci olmak. İnşallah madalyayla döneceğim ve olimpiyatlara katılacağım. Çalışmalarım devam ediyor.” dedi.

Aygıtını çıkardığında ekip arkadaşlarıyla işaret lisanıyla anlaştığını belirten Baydur, “Arkadaşlarım beni anlıyor. İdman bittikten sonra aygıtı takıp olağan hayata devam ediyorum. Alıştığım için artık atletizm güç değil. 5 yıldır bu sporu yapıyorum. Birinci başlarda zordu lakin daima çalıştım. Bu sporu yaptığım için memnunum. Spor sayesinde hayatım değişti. Benim durumumda olan herkese tavsiye ediyorum. Meskende vakit öldürmek yerine kendilerini uygun hissedecekleri alanlara yönlenebilirler.” diye konuştu.

– Antrenör Hıdır Aydın: “Yusuf, beşerler için yeterli bir örnek”

Atletizm Ulusal Grup Antrenörü Hıdır Aydın ise Baydur’un en büyük maksadının olimpiyatlarda koşmak olduğunu lisana getirdi.

Bunun için çalışmalarının devam ettiğini tabir eden Aydın, “Yusuf profesyonel bir atlet ve her geçen gün kendini geliştiriyor. Vücut Eğitimi ve Spor Kısmı’na yerleşerek yeni sportmenler yetiştirmek istiyor. Adaptasyon ve motivasyonu çok üst seviyede. İdmanlarını öteki atletlerle yaparak onlara katkı sunuyor. Bilhassa tempo egzersizlerinde çok uygun. Yusuf, yollarda ve pistlerde koşuyor, kros yapıyor, kuvvet çalışmalarında her vakit yer alıyor. Azimli biri. Pürüzü, onun için mazeret değil. O da bunun farkında. Yusuf beşerler için güzel bir örnek. Onun sayesinde temelden gelen çok fazla atletimiz oluyor. Yusuf, onlara ağabeylik yapacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Atletinin arkadaşlarıyla işaret lisanını kullanarak anlaştığını aktaran Aydın, “Yusuf’un amacında öncelikle temmuz ayında yapılacak dünya şampiyonası var. Ardından olimpiyatlar var. Her vakit olimpiyatlar olacak üzere çalışıyor, idmanlarını ciddiyetle sürdürüyor.” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments