Ana SayfaGenelİlkokul öğrencileri vücut eğitimi dersini antrenörler eşliğinde yapıyor

İlkokul öğrencileri vücut eğitimi dersini antrenörler eşliğinde yapıyor


Trabzon’un Ortahisar ilçesinde ilkokul öğrencileri, vücut eğitimi ve oyun dersini spor salonlarında antrenörler eşliğinde gerçekleştiriyor.

İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Ortahisar Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hazırlanan “Sporla Gülümse Geleceğine Projesi” kapsamında 10 pilot okuldan 2 bin 943 öğrenci, spor branşlarını öğrenmek için ders saatlerinde spor tesislerine geliyor.

Hafta içi 10.00-14.00 saatleri ortasında servisle okullarından spor kompleksine gelen öğrenciler, yüzmeden tekvandoya, bokstan atıcılığa kadar 12 branşta eğitim alıyor.

Ortahisar Gençlik ve Spor Müdürü Ecvet Kurt, AA muhabirine, proje ile öğrencilerin sporla tanışmasını amaçladıklarını söyledi.

Kurt, Ortahisar Kaymakamlığı ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü önderliğinde hoş bir birliktelik yaptıklarını belirtti.

Proje kapsamında 10 okuldan 2 bin 943 öğrencinin haftanın 5 günü spor kompleksine geldiğini söz eden Kurt, “Bu önemli bir sayı. Bizim için de çok sevindirici, iki ayda bir de branşlarda dönüşüm yaptırıyoruz çocuklara. Bir periyotta 4 branşın altyapısını tanımış oluyorlar.” dedi.

Kurt, antrenörlerin çocuklara yalnızca antrenman ya da oyun değil, branşın altyapısını, temel tekniklerini öğrettiklerine dikkati çekerek, “Çok da hoş dönüşler alıyoruz. Şu anda 10 okulumuzla projeyi yürütüyoruz.” diye konuştu.

Projenin çok değerli olduğunu vurgulayan Kurt, şu değerlendirmede bulundu:

“Aynı anda tesiste birtakım günler 750 ila bin çocuk oluyor. Antrenörler karşılıyor, ders bittiği vakit yeniden servislerle okullarına dönüyorlar, öteki kümeler başlıyor. Çocuklarımıza branşlarımızı tanıtıyoruz. Spor yapma imkanı olmayan çocuklarımız oluyor, ulaşamayanlar var. Bu türlü bir imkan olduğu vakit günde yaklaşık 3 bin çocuk, bu tesislerden faydalanıyor. Judo, karate, tekvando, güreş, masa tenisi, satranç, eskrim, badminton, okçuluk, yüzme, atıcılık ve tenis branşlarımız var. Çok talep var, önümüzdeki yıl projeyi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.”

– Cemil Karakaş: “Çocuklar alanında uzman antrenörlerle aktiflik yapıyor”

Ortahisar Ulusal Eğitim Müdürü Cemil Karakaş, hedeflerinin çocukların hem fizikî hem de ruhsal gelişimlerine katkı sağlamak olduğunu söyledi.

Karakaş, Ulusal Eğitim Bakanlığının da bu tıp faaliyetlere kıymet verdiğine işaret ederek, “Sayın Bakanımız bilhassa okullarda sabah etkinliklerinde fizikî hareketlerle öğrencilerin okula başlamaları noktasında bizleri yönlendiriyorlar. Bu manada yapılan çalışma ilkokul seviyesinde olduğu için çok değerli.” dedi.

Çocukların, alanında uzman antrenörlerle aktiflik yaptığını belirten Karakaş, “Çocuklarımıza dokunuyorlar, bu manada günümüzün en büyük külfeti dijital bağımlılıktan spor aktiflikleri sayesinde uzaklaşıyorlar. Nitekim yararlı bir aktiflik olacak.” sözünü kullandı.

Velilerden Selda Akat ise projenin çocuklar için yararlı olduğunu belirterek, “Belki çocukların gizli kalmış bir yeteneği varsa, o yeteneği kıymetlendirilir. Keyifli ve keyifli bir halde gidip geliyor. Proje bizim için de çocuklar için de çok hoş oldu.” diye konuştu.

Öğrencilerden Kerem Asaf Kapucu da tenisi çok sevdiğini lisana getirerek, “El ve kol kaslarım gelişiyor. Burada spor yapmayı daha çok seviyorum zira burası daha emniyetli ve uygun bir alan. Hocalar da âlâ eğitiyor bizi. Gelecekte bir atlet olmayı planlıyorum. Yetenekli bir sportmen olacağıma inanıyorum.” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments