Ana SayfaGenelHakem ve VAR konuşmaları, stadyumda canlı dinletilecek!

Hakem ve VAR konuşmaları, stadyumda canlı dinletilecek!

Portekiz Futbol Federasyonu Hakem Şurası, maçın hakemi ile VAR hakemi ortasındaki konuşmaları stadyumdan taraftarlara canlı dinletmek için FIFA ve IFAB’dan müsaade aldı.

Portekiz gazeteleri Jornal de Noticias ve Record’da yer alan habere nazaran; Portekiz Hakem Şurası, öncelikli olarak kimi maçlarda ve kritik konumlarda hakem ile VAR ortasındaki konuşmaları anlık olarak stadyumdan canlı dinletecek. Daha sonra bu uygulamanın kullanılacağı maçlar FIFA nezaretinde adım adım yükseltilecek.

2023 Bayanlar Dünya Kupası gibi FIFA’nın organize ettiği turnuvalarda da denenen ve genişletilecek olan bu uygulamayı test eden birinci ülkelerden biri Portekiz olacak.

Uygulamanın, FIFA’dan ve IFAB’dan birer yetkilinin de katılacağı bir toplantıyla gelecek hafta içinde Portekiz Futbol Federasyonu ve Portekiz Hakem Heyeti Lideri Jose Fontela Gomes tarafından resmen duyurulacağı belirtildi.

VAR KONUŞMALARINI YAYINLIYORLAR

Eylül 2023’ten bu yana Portekiz Futbol Federasyonu, Portekiz Premier Ligi’nde oynanan maçlarda VAR ve hakemler ortasındaki konuşmaları aylık olarak bir TV programında futbolseverlere aktarıyordu.

HAKEMLER, KONUŞMALARIN AÇIKLANMASINDAN MEMNUN

Portekiz Hakem Heyeti Lideri Jose Fontela Gomes, ‘eğitimsel maksatlar doğrultusunda’ hakem ile VAR ortasındaki konuşmaların açıklanmasını savunmuş ve federasyon bu hususta gerekli müsaadesi almayı başarmıştı.

Hakemler de, kendilerinin tam olarak anlaşılmasına da yardımcı olacağını düşünerek bu uygulamayı savunmuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments