Ana SayfaGenelFutbolcu Selin, beynindeki damar yumağından kurtulup alanlara döndü

Futbolcu Selin, beynindeki damar yumağından kurtulup alanlara döndü

Trabzonspor Bayan Futbol Kadrosu altyapısında forma giyen lise öğrencisi Selin Yılmaz, geçirdiği trafik kazasının akabinde fark edilen beyin damar yumağından Etlik Kent Hastanesi’nde yapılan mikrocerrahi operasyonla kurtuldu.

Trabzon’da yaşayan ve ilkokul 4. sınıftan beri futbol oynayan 17 yaşındaki Yılmaz’a, geçen yıl haziran ayında yolun karşısına geçerken otomobil çarptı.

Hastaneye kaldırılan genç futbolcunun tetkiklerinde çok fazla sayıda ve olağandışı yapıdaki damarın yumak formunda bir ortaya toplanması sonucu oluşan, kısaca “AVM” olarak isimlendirilen beyin damar yumağı bulunduğu saptandı.

Doğuştan gelen ve ölümcül sonuçlara yol açabilecek rahatsızlığı sebebiyle Trabzon’dan Ankara Etlik Kent Hastanesi’ne sevk edilen Yılmaz, burada yapılan mikrocerrahi operasyonla sıhhatine kavuştu.

Tekrar yeşil alanların tozunu attırmaya hazırlanan Yılmaz, tedavi sürecinde orta verdiği futbola dönmek için gün sayıyor.

“Tam bir sportmen bünyesine sahip”

Genç futbolcuya yapılan operasyona ait AA muhabirine açıklamalarda bulunan Beyin ve Hudut Cerrahisi Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Erhan Türkoğlu, Selin’le yaklaşık 6 ay evvel yollarının kesiştiğini anlattı.

Selin’in trafik kazası geçirmese tahminen de bu hastalığın beyin kanaması meydana gelene kadar tespit edilemeyeceğine dikkati çeken Türkoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Kaza sonrası yapılan tetkiklerde beyninin kritik bölgesinde damar yumağı saptandı. Bunun üzerine hastanemize yönlendirilen Selin’in beyin damar yumağını mikrocerrahi yollarla çıkartarak tekrar sıhhatine kavuşturduk. Selin, çok güçlü, tam bir sportmen bünyesine sahip. Ameliyattan sonra bedeninin bir tarafında kuvvet kaybı gelişti lakin fizik tedavilerle bu süreci de atlattı. Şu anda pek âlâ, hatta okul futbol grubuna geri döndü. Denetimleri aşikâr aralıklarla devam edecek.”

“Epilepsi krizine yol açtığında saptanıyor”

Beyin damar yumağının ekseriyetle anne karnında başlayan, genetik bir hastalık olduğunu anlatan Türkoğlu, şunları kaydetti:

“Beyin damar yumağını genelde maalesef lakin kanadığında yahut hastada epilepsi krizine yol açtığında saptayabiliyoruz. Ender de olsa Selin’de olduğu üzere geçirilmiş bir kaza sonrası ya da birtakım rahatsızlıklar nedeniyle yapılan tetkiklerde tesadüfen tespit ediliyor. Bu durumda hastalığın tedavisi kanama olan, kriz geçiren şahıslara nazaran daha kolay oluyor.”

Türkoğlu, çoklukla sinsi ilerleyen hastalığın bazen ağır baş ağrısı, kusma üzere belirtilere de sebep olabildiğini söyledi.

Beyin damar yumağının 20-50 yaş aralığında sık görüldüğünü fakat kız çocuklarında 20 yaştan evvel de ortaya çıkabildiğini belirten Türkoğlu, “Hastalık sebebiyle beyin kanaması yaşayanların büyük kısmı 50 yaştan genç. Bu nedenle bir biçimde erken teşhis ve erken tedavi çok kıymetli.” sözünü kullandı.

“Tam tedavi ekseriyetle mikrocerrahi ile sağlanıyor”

Prof. Dr. Türkoğlu, beyin damar yumaklarının aktüel üç tedavisinin bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Beyin damar yumağının temelinde tam tedavisini sağlayan prosedür, mikrocerrahi yani ameliyatla çıkarılmasıdır. İkincisi kapalı formülle, kasık damarından girerek beyindeki damar yumağının besleyicisini bulup, embolizan casuslarla AVM kapatılır. Üçüncüsü de ‘Gamma Knife’ teknolojisiyle rastgele bir teşebbüs yapmadan kafatasına dışardan ağır ışın vererek AVM’nin tedavisinin yapılmasıdır. Bu prosedürlerden hangisinin hastaya uygulanacağına multidisipliner bir takımın karar vermesi gerekiyor. Her tedavi her hasta için uygun değildir.”

“Futbol kentinde doğdum, büyüdüm ve bu spora sevdalandım”

Sıhhatine kavuşup yine futbola dönmenin memnunluğunu yaşayan Selin de arife günü oruç tuttuğu esnada, dalgın bir halde karşıdan karşıya geçerken kendisine otomobil çarptığını anlattı.

Hastalığının önemli kanama yaşanmadan saptanıp tedavi edilmesinin büyük bir baht olduğunu vurgulayan Selin, hislerini şu sözlerle aktardı:

“Kendimi şu an çok uygun ve dinç hissediyorum, tertipli denetimlere geliyorum. Lise son sınıf öğrencisiyim, bir yandan da üniversite imtihanına hazırlanıyorum. Hayalim başarılı bir futbolcu olabilmek. Ben futbol kentinde doğdum, büyüdüm ve bu spora sevdalandım. 4’üncü sınıftan beri futbol oynuyorum, hoş muvaffakiyetler da elde ettim. Trabzonspor’a aşığım. Kazadan evvel de kulübün altyapısında oynuyordum, tedavim sebebiyle orta verdim lakin şu anda süreç toparlanıyor.

Ailemde herkes sportmen, babam kaleci, kardeşlerim oyuncu ve kaleci, annem hentbolcu. Onların spor sevgisi bana da geçti. Buradaki hocalarıma, takımına çok teşekkür ederim, onlar sayesinde sıhhatime kavuştum ve tekrar futbola geri dönebildim.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments